Учебник по Паскалю

Отже ви не любите файли без іконки для вас не існують. Чорний екран — символ вимкненого комп’ютера. Синій — символ краху системи. Ласкаво просимо в XX століття! Забудьте все що ви знали — це вам не знадобиться. Хоча все таки деякі поради по налаштуванню вінди я можу дати (не знаю як вони будуть працювати в XP але 95/98 / Me — спокійно!)
Отже для початку уявімо, що ви встановили Pascal в директорію C: \ BP. Представили? Значить з уявою у вас не так вже й погано! Добрий знак! :))
В меню експлорера вибираємо: Вид -> Властивості папки. Там відкриваємо закладку: Типи фото і натискаємо кнопку Новий тип. Відразу ж тиснемо кнопку: Змінити значок. І вибираємо який подобається. ОФФ! Півсправи вже зроблене!

В поле опис типу вводите що — то таке: исходник на Паскалі
В поле розширення пишіть: pas
Натискаєте кнопку створити. В поле дію: & Відкрити або & Open, кому як подобається.
В поле Додаток, що виконує дію: C: \ BP \ BIN \ BP.EXE, пам’ятайте ми представляли, що встановили Паскаль в C: \ BP ???? Натискаєте на наступні кнопки: Призначити за умовчанням (не забудьте виділити при цьому дія Open), знімаєте все галки крім: Підтверджувати, чи потрібно відкривати після завантаження, натискаєте кнопочку: закрити. Потім перезавантажуєте комп’ютер і знайдіть файл з розширенням pas — опа на ньому висить ікона! Доубле клік — і ви в середовищі Borland Pascal і файл відкритий той самий, який і потрібно !!! УРА !!!!!

Другий пункт настройки — файл autoexec.bat (пам’ятаєте дядько в магазині радив нічого в нього не писати 🙂 Отже вперед: Пуск> Виконати набираєте sysedit — завантажиться програма редагування системних файлів — самий верхній з них і є той самий autoexec.bat
Знайдіть там рядок яка починається словами SET PATH (наприклад у мене вона приблизно така:
SET PATH = C: \ BC5 \ BIN;% PATH%; C: \ USR \ BIN
допишіть в кінець C: \ BP \ BIN (тобто вона перетвориться в таку
SET PATH = C: \ BC5 \ BIN;% PATH%; C: \ USR \ BIN; C: \ BP \ BIN
Якщо у вас все це вийшло і комп’ютер завантажується — значить ви все зробили правильно 🙂

Тепер деякі відомості про самому середовищі Паскаля. Вона взагалі-то схожа текстовий редактор. Думаю що все знають як користуватися хоча б простим блокнотом. І тому тут нічого пояснювати не треба. Так що на закінчення я хотів би привести список деяких гарячих клавіш, які ще пам’ятаю або закачайте Самоучитель паскаль . Решта клавіші дізнаєтеся в процесі навчання:

призначенняклавішаАналог в меню
Доступ до менюAlt + Перша Буква Назви меню або Alt + F10
відкрити файлF3Файл-> Відкрити
Зберегти файлF2Файл-> Зберегти
вихідAlt + XФайл-> Вихід
Скасувати останній введенняAlt + BackspaceEdit-> Undo
Виділити текстShift + стрілки
Скасувати виділенняShift + стрілки
Видалити виділене, помістивши його в буффер обмінуShift + DelEdit-> Cut
копіюватиCtrl + InsertEdit-> Copy
вставитиShift + InsertПравка-> Вставити
видалити виділенеCtrl + DelПравка-> Очистити
Перемикання між вікнамиAlt + номер вікна (циферка в правому куті)
Закрити вікноAlt + F3Вікно-> Закрити
Розгорнути на весь екран / згорнутиF5Вікно-> Збільшити
наступне вікноF6Вікно-> Далі
Попереднє вікноShift + F6Вікно-> проникний
Розміри вікна / пересунутиCtrl + F5Вікно-> Розмір / Перемістити
Перелік відкритих віконAlt + BВікно-> Список
Допомога ІндексШиф + F1Довідка-> Індекс

І ще пару слів:
Кодування ДОС і Windows не збігаються !!! Тобто якщо ви перенесете текст програми (який містить російські літери) в редактор Паскаля, то замість руських букв побачите якусь кракозябу. Однак це не стосується англійських букв — вони однакові.
Буффер обміну
Ось трохи не забув! У Window’sa і у Паскаля різні буфери (або буфера 🙂 обміну. Тобто якщо ви захочете копіювати текст з редактора BP, то вам треба зробити наступні маніпуляції: натиснути Alt + Enter (тепер BP у нас в віконному режимі). Ставимо курсор на рядок куди потрібно вставити і натискає на іконку чУмодана вгорі! А ось, що б копіювати текст з редактора в буфер Window’sa потрібно виділити шматок тексту мишой, попередньо натиснувши кнопку з квадратиком, вона поруч з чумоданом. Однак дуже великі труднощі: не можна буде пересуватися за допомогою скролл барів, тобто великий текст доведеться переносити в кілька прийомів!