Польща звинувачує Німеччину у порушенні правил.

Переговори між Берліном і Варшавою про передачу Польщі німецьких танків останнього покоління зайшли в глухий кут.

Польща звинувачує Німеччину у порушенні правил.
Leopard 2 A7V - ФІЛІП ШУЛЬЦЕ / DPA / dpa Picture-Alliance через AFP / AFP

Уряд Німеччини з політичних причин відкладає передачу важких бойових танків Україні. Канцлер Олаф Шольц пояснює, що США та Франція ще не ухвалили рішення щодо забезпечення української армії такою технікою. Виходом із ситуації є «круговий обмін» — країни НАТО зі Східної Європи здають Україні свої танки радянського виробництва, а натомість мають отримати німецькі «Леопарди» від Бундесверу, — пишуть Маттіас Гебауер та Ян Пуль у суботу в інтернет-виданні тижневика "Der Spiegel" .

 Автори наголошують, що німецька сторона уклала угоду з цього приводу з урядом Чехії, тоді як переговори з Польщею «безнадійно зайшли в глухий кут».

 Міністр оборони Німеччини Ламбрехт минулого понеділка на закритій зустрічі коаліційних політиків змушена була визнати, що втратила надію на домовленість із владою у Варшаві.

 Як підкреслювали Гебауер і Пуль, Польща з початку війни поводилася «зразково». Польська влада передала Україні 240 танків радянського виробництва – майже все, що було у її розпорядженні. Уряд у Варшаві покладався на запевнення німецької сторони, що він заповнить проломи в озброєнні сучасними німецькими танками.

Реальність виявилася складнішою. Як пояснюють, Польща, на відміну від Чехії, не хоче задовольнятися старими типами танків та потребує нові моделі Leopard.

Бундесвер не має нових Леопардів

 Цих побажань німецька сторона виконати не змогла. Бундесвер поки що не має у своєму розпорядженні «Леопардів» останнього покоління. Лише невелика частина бронетанкових військ нині постачається промисловістю новітніми танками. З цієї причини Статс-секретар міністерства оборони Німеччини не міг давати жодних обіцянок польській стороні, що призвело до безуспішного завершення переговорів.

 "Те, що спочатку було символом співпраці, перетворилося на потворну суперечку", - вважають журналісти Spiegel. Автори наводять уривок із інтерв'ю, яке дав "Шпіглу" заступник глави МЗС Шимон Шинковський, він же Сенк - "Були обіцянки Німеччини посилити нашу обороноздатність, на жаль, нічого з цього не реалізовано". Щодо заступника міністра закордонних справ, то Шинковський говорить про німців «вкрай недипломатично», вважають автори.

Берлін дратує суперечку з Польщею, пишуть німецькі журналісти, пояснюючи це тим, що Польща є важливим партнером НАТО у питаннях України. Польща виступає центром постачання зброї та гуманітарної допомоги із Заходу в Україну.

 Німецька сторона не бачить можливості швидкого вирішення проблеми,l. У Міноборони пояснюють, що швидке постачання «Леопардів» останнього покоління неможливе. Намагання знайти компроміс із Польщею закінчилися невдачею.

 Голоси, що критикують німецьку сторону, виходять навіть із коаліції канцлера Шольца. Тоні Хофрейтер, депутат від правлячої Партії зелених заявив: «Здійснення циркулярного обміну з Польщею має вирішальне значення, тому що Польща багато зробила для підтримки України».